הנקת תאומים- יש כזה דבר!

הנקת תאומים דורשת מיומנות אלתור מיוחדת מהאמא הטרייה. כאילו שלא מספיק שההריון של תאומים מביא איתו יחס מיוחד גם בהנקת תאומים צריך לזרום (בעיקר שהחלב יזרום). אז הינה כמה דברים מהניסיון שלי כמניקת תאומים וכמדריכת הנקה!

חלק מהטיפים מטה יכולים להתאים גם להנקת צמד (טנדם) אחים אשר יונקים (למשל בן שנתיים ותינוק שזה עתה נולד).

אז אם התמזל מזלכן ואתן אימהות טרייות לתאומים (או בהריון תאומים), הינה כמה טיפים על הנקת תאומים:

  1. בתחילת הדרך ההמלצה היא להניק כל אחד בנפרד כדי להכיר אותו, לתת לו יחס אישי וללמוד אותו ואת הרגלי האכילה שלו. יכול להיות שיתאים לך יותר להניק יחד כדי לחסוך זמן יקר (במיוחד אם יש ילדים גדולים בבית). בכל מקרה, נסי להתייחס אל כל אחד מהם וליהנות מחוויית ההנקה האישית של כל תאום ולמדי את צרכיו.

  2. רשמי לפנייך מי אכל ומתי (התחלה + סיום), ומאיזה שד (ימין/שמאל). השתמשי בנתונים הללו להחליף בין הצדדים* בהנקות הבאה ולוודא מספיק ארוחות ביממה לכל תאום (יש להקפיד בין 8-12 האכלות ביממה). אני ממליצה שהיו לך רשימות של החלפות חיתולים כדי שתוכלי לעקוב אחר יציאות לוודא שהם אוכלים טוב. יש אפליקציות שיכולות לעזור במעקב זה.

3. משאבה טובה עם אפשרות לשאיבה דו צדדית יכולה לעזור בעת הצורך. תוכלי להיעזר בהאכלות במישהו נוסף (אבא/סבתא/סבא וכו') שיאכיל בהאכלה תומכת הנקה (נקרא גם האכלה קצובה) או להוסיף חלב אם בצינורית יחד עם ההנקה כדי לוודא כמויות חלב ולעזור בגירוי השד בעידוד ייצור חלב. השימוש במשאבה יכול לעזור כדי להעלות את כמויות החלב.

4. תצטיידי בכרית הנקה לתאומים ובמלא כריות מסביבך במיטה. כרית הנקה עוזרת בעיקר בהתחלה כשהתינוקות קטנים ולא מחזיקים את עצמם. הכרית מייצבת אותם ומקרבת אותם אליך כדי שאת תוכלי לשבת בנוחות בהנקות. (אני ממליצה בחום על הכרית של מאמסיטה להנקת תאומים – אם את מעוניינת לרכוש אותה שילחי לי הודעה – יש לי קוד הנחה בשבילך!!!)

5. תכירי את תנוחות ההנקה שמתאימים לתאומים: פוטבול, ערסול, רכבת ואפילו בשכיבה (כריות רבות עוזרות). כל תנוחה מתאימה לתקופה אחרת, מאוד תלוי במשקל, באורך של התינוקות ותאמיני או לא - לשעות ביום.

6. תכיני את בן-זוגך להיות יד ימינך בכל הקשור (להביא לך, למלא לך, לסדר לך את הכריות, להעביר לך וכל בקשה אחרת שתרצי, כי את לא יכולה לזוז!!)

7. תנסי לארגן כך שתמיד יהיה אתך מישהו בבית כדי שיוכלו 'להגיש' לך את התינוקות להנקה ולעזור לך להחזיק אותם לאחר ההנקה. זה אפשרי לבד, אך מקל מאוד אם יש לך עזרה.

8. תאמיני ביכולת שלך להניק תאומים. תהיי חיובית ותחשבי חיובי. הנקת תאומים אינו דבר קל ומלא אתגרים. אך כמו שתלמדי בשלב מסוים... אמא לתאומים חייבת לדעת לאלתר ומהר!

*לגבי החלפת הצדדים, יש אימהות שמעדיפות להחליף בצדדים כל 24 שעות, זאת אומרת שב24 שעות תאום א' ינק רק מצד אחד תאום ב' מהצד השני ולאחר מכן יוחלפו הצדדים ל24 שעות הבאות. לעומתן, יש אמהות המחליפות את הצד בכל הנקה. ההמלצה שלי היא להקשיב לגוף שלך! יכול להיות שיהיה לך צד מלא יותר והחלפה בצדדים פעם ב24 שעות לא תתאים לך כיוון שהשד בצד המניב יותר לא ירוקן עד הסוף (עלול לגרום לגודש) ולכן החלפה כל האכלה תהיה עדיפה במקרה כזה.

לאימהות שמניקות טנדם- גם אתן עובדות קשה! תזכרו שעצם ההנקה של השניים אתן מחסנות אותם/ן! עוזרות בקשר שלהם כאחים וכמובן מוסיפות לזמן איכות שלכן עם הגדול/ה!

אם יש לך שאלות נוספות בנושא הנקת תאומים, אשמח לדבר איתך! תשאירי לי הודעה או תתקשרי!

ומה בתמונה? אנחנו בברכה! (וכמובן שיונקים בברכה אחרי אימון!)

Featured Posts