חשיבות האימון הגופני בהריון

בשבוע שעבר פנתה אלי מתאמנת חדשה ושאלה אותי ״האם חשוב לעסוק בפעילות גופנית במהלך הריון?״

הסברתי לה את היתרונות ואת חשיבות הפעילות הגופנית וחשבתי שגם אתם תרצו לקרוא...

בקצרה:

ישנם סיבות רבות לשמור על פעילות גופנית בזמן הריון. פעילות גופנית משפרת כח וסבולת, ומחזקת את השרירים, כל אלה עוזרים למערכות השונות בגוף להסתגל להריון בצורה טובה יותר ולהיות מוכנים ללידה ולהתאוששות הגוף לאחר הלידה.

חלק מהיתרונות של פעילות גופנית במהלך ההריון כוללים:

  • משפר את יכולות הגוף להתמודד עם המשקל הנוסף של ההריון

  • מכין את הגוף ללידה ולהחלמה מהירה יותר

  • משפר את מצב הרוח ונותן אנרגיה

  • עוזר לשינה טובה יותר בלילות

  • משפר את יכולת הגוף לחזור לשגרה לאחר הלידה, (במיוחד אם יש שגרת אימונים)

  • דרך נהדרת להכיר הריוניות אחרות (אם הפעילות הגופנית מתבצעת בקבוצות)


כשאתן בוחרות להמשיך או להתחיל בפעילות גופנית במהלך הריון, תוודאו שהמאמן/ת שאיתו תעבדו מתאים לתפקיד ובעל נסיון מתאים. כמו-כן, תוודאו עם הרופא/ה שלכם שיש לכם אישור להתאמן.

פעילות גופנית כמו הליכה ושחייה מומלצים מאוד במהלך הריון. ישנם אימוני יוגה ופילאטיס המותאמים במיוחד לנשים הרות. יש להמנע מרכיבה על אופניים, סקי או כל פעילות ספורט אתגרי שבו אפשר למעוד ולהפצע בקלות. הבעתיות היא בעיקר שמירה על שיווי המשקל, שימוש נכון בשרירי הבטן (מניעת דחיסה של הרחם), והתאקלמות למיימדים שונים של הגוף (לא להיתקל עם הבטן בדברים).

במהלך ההריון מופרש הורמון בשם רילאקסין שמכין את הגוף לתהליך הלידה, בגלל אותו ההורמון, נשים בהריון נוטות להפצע מהר יותר (לכן קל יותר לסובב את הקרסול במהלך ההריון). לכן מומלץ להזהר במתיחות ולא למתוח יתר על המידה כדי למנוע פציעות.

כמובן שאימונים בהריון מצריכים ביגוד נוח לאימונים שאינו לוחץ על הבטן. סיבה נהדרת ללכת לקניות...

אם את חושבת על הריון בעתיד הקרוב, תמצאי פעילות גופנית שמתאימה לך ושאת נהנית ממנה. כך תוכלי להתמיד בה במהלך ההריון.

אם את בשבועות הראשונים להריון וממש חשוב לך להכנס לכושר, תמצאי מאמן או קבוצות שמתאימות לנשים הרות. אולי הפעילות תהיה קלה לך בתחילת הדרך (ואולי לא- תלוי עד כמה את בכושר ועד כמה הבחילות משפיעות עליך), ככל שההריון יתקדם, הפעילות תהיה יותר מאתגרת ותעזור לך לשמור על חשיבה צלולה ותעזור במניעת כאבי גב ושאר הסימפטומים של ההריון.

אימון מהנה!

Featured Posts