טעימות ושילוב מוצקים בהנקה

אז ככה פתאום עברו להן כמה חודשים מאז הלידה, והתינוק שלכם מביע עניין בארוחת הצהריים שלכן, (שסוף סוף הצלחתן לאכול כשהיא עדיין חמה - בערך). ואולי, זה הרגע להבין – גם הם רוצים ביס ממה שיש לכם בצלחת – אך איך משלבים מוצקים בהנקה?

את הטעימות אני ממליצה לתת בשעות הבוקר, ככה שאם תתפתח אלרגיה זה בשעה שהתינוק ערני ובמהלך היום. (לא מומלץ להתחיל משהו חדש בסוף השבוע – יותר קשה להגיע למיון... .לא עלינו!)

את הטעימות יש לתת כשהם לא רעבים מידי, אבל גם לא כשהם שבעים מידי!

אז מה זה טעימה?

כשמה כן היא: משהו על קצה הכפית, כפית או שתיים בהחלט עושה את העבודה. (זה לא מחליף הנקה או תמ"ל כשנמצאים בשלב הטעימות).

מומלץ שמרקם הטעימות יהיה כמו מרק ולא גס (שימו לב – סכנת חנק אם יש חתיכות גסות!!!)

יש פירות אלרגנים שמומלץ לחכות איתם (למשל פירות טרופיים כמו אננס, מנגו ואחרים)

מה צריך לזכור בשנה הראשונה לחיים (בנוגע לאוכל)?

הינה כמה דגשים:

- חוויות מהנות מאכילה (ייהנו לאכול ולכן ירצו לבוא לאכול)

- חשיפה למגוון מרקמים (כדי שעד גיל שנה יחשפו למגוון טעמים ובגיל שנה ירצה לאכול אוכל מגוון)

- חשיפה למגוון טעמים

מתי מתחילים לשלב מוצקים:

חשיפה לוקחת זמן, זהו זמן התנסות שבו התינוק לומד איך להפעיל את השרירים, איך ללעוס, איך להעביר את האוכל מצד לצד בתוך הפה.

חשוב לזכור - המזון המוצק עונה על צורך של ברזל ואבץ (אפרט על זה בהמשך).

ההמלצה היא להתחיל עם מוצקים בגיל חצי שנה. בנוסף חשוב לשים לב לסימנים מהתינוק וממך...

כשלא נעים לכם לאכול לידם... הם מנסים לחטוף לכם את האוכל, מלקקים את השפתיים ומסתכלים על האוכל בתיאבון גדול!

סימן נוסף: החזקה יציבה של הראש (קורה לרוב בגיל 4 חודשים. לתינוקות עם חולשת שרירים, זה קורה מאוחר יותר, מומלץ לבדוק עם הפיזיותרפיסט המלווה מה ממליצה לגבי תחילת מוצקים).

חשוב שיהיה לתינוק מוטוריקה וקשר יד-עין-פה, מתחיל בגיל 4 חודשים בערך, כשהם מתחילים להכניס צעצועים לפה.

רפלקס ההקאה מופחת (ככל שהזמן עובר, רפלקס ההקאה עובר אחורנית בלשון). זה הזמן לוודא שעשיתם קורס החייאת תינוקות, כך שתגובתכם לרפלקס ההקאה תהיה ברוגע, ותשדרו רוגע אליהם.

אז איך מתחילים?

מושיבים – עדיף על כיסא אוכל ולא על טרמפולינה (מנח מוטה אחורה), ומאפשר להם לקחת חלק מהארוחה המשפחתית. אפשר גם בישיבה נתמכת על אמא.

מומלץ להושיב לארוחה מגיל חצי שנה, אפשר להוסיף ריפוד במידת הצורך (אפשר לגלגל מגבת ולהניח מאחורי הגב והמותן של התינוק, אם מרגיש שהוא הולך לאיבוד בכיסא). עדיפות להטיה קלה של הכיסא (פחות רלוונטי לתינוק שיציב מאוד).

עם מה מתחילים?

מתוך נייר העמדה בנושא מזונות משלימים – המדריך המלא (מרץ 2018): "מרקם: בימים הראשונים מומלץ לתת מזונות במרקם מחיתי – דייסתי ותוך מספר ימים להתקדם למרקם גס יותר בהתאם ליכולת האישית של התינוק"

בייבי-לד או כפיות? הכל בהתאם ליכולת של התינוק!

מה לגבי אלרגיות?

יכולות להופיע ב3 מערכות הגוף:

מערכת העור – פריחה/אדמומיות סביב שפתיים, פריחה על הצוואר או הבטן או גב

מערכת עיכול – פליטות הקאות שלשולים עצירות אולי דם בצואה

מערכת הנשימה – מצב שבו ישר רצים למיון עם אמבולנס – ישר למיון : הכחלה הפסקת נשימה התנפחות – למיון באמבולנס!!

למה חשיפות?

הדעה הרווחות - כל רכיב מזון – 3 פעמים עד שהמגוון גדל ואפשר לשלב את הדברים.

אפשרת נוספת, מתאים יותר לאמא לילד שני – להציע חשיפה כל 3 ימים לדברים האלרגנים יותר:

חלב סויה בוטנים ביצים סומסום דגים – יותר נפוצים לאלרגיות – איתם נזהר וניתן ל3 ימים ואז נתקדם אם אין סימני

אלרגיה. את שאר הרכיבים – ניתן בשילוב , ואם רואים אלרגיה, נלך אחורה ולנסות להבין ממה הייתה תגובת האלרגיה.

גלוטן – זהו לא אלרגיה, לא לחכות עם החשיפה לזה ובכמויות קטנות.

דבש וחלב ניגר – לחכות לפחות לגיל שנה!!!

מה זה בייבי-לד? Baby Led Weaning - התינוק אוכל מה שאנחנו אוכלים (בהתאם למרקמים שהתינוק יכול לאכול... מצריך שינוי קל בתזונה שלנו בחודשים הראשונים כדי להתאים ליכולת התינוק). שווה קראיה בנושא, דרך מעולה לעצמאות של התינוק (שולט בתזמון האכילה, שולט במה לוקח ומרגיש עצמאות). מחזק גם את האמא כיון שההתעסקות עם האוכל היא כזו שמאפשרת לאמא לשבת לאכול ארוחה וכך גם האמא אוכלת וגם התינוק! מאפשר האכלה קשובה לתינוק.

האכלה קשובה קוראת גם עם כפיות – כמה טריקים לשיפור האכלה בכפיות.... השתמשו בשתי כפיות!!! בזמן שהוא מכניס לפה, את מכינה כפית נוספת עם אוכל ואז מחליפים כפיות . אפשרות נוספת, הוא מאכיל את עצמו עם כפית אחת (לפעמים מנסה להאכיל את עצמו...) ואת מאכילה בכפית השניה.

תזכרו לבחור בכפית קטנה וקצרה: החלק שבו מעמיסים את האוכל יהיה קטן ויותר שטוח (פחות קעור).

גם בהאכלה עם כפיות אפשר לשנות את המרקים שמציגים: בלנדר, מעוך עם היד, מעוך עם מזלג, מגורר בפומפיה.

יש תינוקות שלא יזרמו עם כפית – אין בעיה! אמא תמיד יודעת לאלתר – נכון?! אז תאכילי על האצבע!

הכי ממליצה: לשלב בין בייב-לד להאכלה עם כפית! לאפשר האכלה עצמאית – יחד עם כפיות. אפשר לשלב באותה הארוחה האכלה בכפיות יחד עם האכלה עצמית, ואפשר בארוחות שונות לפי צרכים (אם הדודה פחות זורמת על בייבי-לד אז אפשר לתת לה להאכיל בכפיות ולתת לתינוק משהו לאכול לבד בארוחה הבאה איתנו).

דגשים חשובים: כמה קל לאחוז את האוכל? האם צריך להוריד את הקליפה לאפשר אחיזה? דרך קלה לבדיקה של מרקם: אם אתם מצליחים להכניס לפה ולמולל עם הלשון את האוכל על החך העליון, ולמוסס ולבלוע, בלי להשתמש בשיניים – בנראה שהם גם יצליחו להתמודד עם המרכם הזה.

מותר תבלינים?

תבלינים רגילים, קינמון, כורכום, כמון, פפריקה - בצורה מתונה ובטעם עדין – זה בסדר.

תיבול מזרחי/אסייתי/הודי –יכול להיות מעט כבד מידי לחוש הטעם הרגיש שלהם. אז עדיך לא. חריף – להימנע, עם הזמן לעלות בהדרגה בהתאם לשולחן המשפחתי.

מלוח – רוב המלח מגיע מדברים מעובדים, אוכל שמוכן בבית לרוב אינו מלוח אלא אם אתם מהמשפחות שממליחות כל דבר, אז עדיף להוציא את המנה לתינוק לפני שמוסיפים את המלח.

סוכר – עדיף להימנע, גם עכשיו וגם בעתיד. הם יסתדרו נהדר עם יוגורט שאינו ממותק (ואין צורך שיכירו יוגורט ממותק) אין צורך להרגיל אותם שאוכל מגיע עם המתקה.

אז איך יודעים שהוא אכל מספיק?

תיאום ציפיות.....הכמות הרצויה היא הרבה פחות ממה שאנחנו אוכלים... התינוק הוא זה שאחראי על עצמו, צריך לסמוך עליו שהוא יודע כמה הוא רוצה לאכול. כמו בהנקה – לא יודעים כמה הוא אכל....סומכים עליו. אנחנו אחראים על האוכל – שיהיה מזין ובריא, על המיקום והשעה של הארוחה. התינוק אחראי על הכמות שהוא אוכל.

זה קשור ישירות לקשב לתינוק – לראות שהם באמת רגועים. סימני שובע – תינוק שמציעים לו כפית – והתינוק מסובב את הראש או סוגר שפתיים. סימן נוסף – בהייה ברקע, מנתקים ממנו מבט.

והכי כיף -זריקה של אוכל או צלחת על הרצפה! - סימן מובהק לסיום הארוחה. שימו לב, בביבי-לד, אם יזרקו צלחת על הרצפה בתחילת הארוחה, זה יותר מתוך סקרנות לשמוע את הצליל של הצלחת שפוגעת ברצפה, פחות סימן שהסתיימה הארוחה – חלק מתהליך הלמידה של בייבי -לד. אבל אם קצב האכילה יורד ואז זורקים את האוכל/צלחת על הרצפה, זה כבר יותר סימן לסיום הארוחה מאשר סקרנות. בהחלט אפשר לאמר: "אני מבינה שאם את זורקת את הצלחת/ סוגרת את הפה/ מסובבת את הראש שאת לא רוצה עוד לאכול" ואם זה באמת המצב, אז הם ימשיכו לא לרצות. אם הם לא התכוונו וכן רוצים עוד לאכול, אז יחזרו לאכול כדי שתביני שהם לא התכוונו והם רוצים עוד.

אז אמרנו שכמויות הארוחה לא מפריעות לנו (לפי מה שהם מחליטים)- אבל תדירות הארוחות – כן חשובה...!

איך יודעים איך להתקדם במתן יותר ארוחות – לפי הסתגלות של מערכת העיכול. מה הקקי אומר לנו? אם האוכל יוצא כמו שהוא נכנס, ורואים חתיכות של אוכל בצואה – מערכת העיכול טרם הסתגלה. אז עדיף לחכות.

אם יש אחים גדולים, זה תהליך שיכול לזרז מתן ארוחות נוספות .

אחרי ארוחת מוצקים, אין צורך להציע הנקה ישר אחרי. כל עוד התינוק רגוע ונינוח, אין סיבה להציע. אם הוא לא נינוח, אז אפשר להציע הנקה. לאט לאט הפער בין ארוחת מוצקים להנקה יגדל. צריך לשים לב ולהיות בקשר קשוב לתינוק.

אצל תינוקות יונקים, תדירות ההנקות גדול יותר.

אז מתי לשלב מוצקים?</